Yumurta Tavuğu Satışı

Ankara’da yumurta tavuğu ve cins tavuk satışlarında en uygun fiyatlar ve en sağlıklı, en kaliteli tavuklarla hizmetinizdeyiz. Ankara’da bulunan tavuk çiftliğimizden adresinize istediğiniz sayıda tavuğun transferini sağlıyoruz. Yumurta tavuğu fiyatını bizden almadan alışveriş yapmayın.

tavuk2 Yumurta Tavuğu Satışı

Ucuz Yumurta Tavuğu

Yumurta Tavuğunun Özellikleri

Yumurta Tavuğunun Özellikleri:

Ligorin tavukları normal tavuk ölçülerine göre küçük cüsselidirler ama bantam (cüce) değillerdir (bantam cinsleri ayrıca türetilmiştir). Özellikle beyaz olanlarının yumurta verimi çok yüksektir; iyi bir tavuk yılda 300’e yakın yumurtlar (doğal şartlarda bu verimi beklemeyin yumurta üretim çiftliklerinde insanlık dışı uygulamalar yüzünden hayvanlar devamlı yumurtluyor). Et için yetiştirilmezler çünkü küçük yapılı ve hafif olurlar. Horozları piliç çevirme olarak kullanılabilir. Günümüzde 16 iyi tanınmış türü ve birkaç tane daha pek bilinmeyen türü mevcuttur Bir cinsi devam ettirebilmek için damızlık seçiminde belirli standartlara çok dikkat ediliyor. Minorca ve Malay türleriyle melezleştirilip ağırlıkları arttırılmış ligorinler mevcuttur Başka türlerle de melezleştirilerek değişik renkte, değişik özelliklerde ligorinler türetilmiştir. Bazı Ligorin cinsleri ise tesadüfî olarak mutasyon ve benzeri faktörlerle ortaya çıkmış, bu tesadüfler değerlendirilerek yeni cinsler korunup çoğaltılmıştır. Açık kahverengi ligorinlerin tüylerinin renkleri ile kırmızı orman tavuklarının tüyleri arasındaki benzerlik çok büyük. Özellikle horozları arasında neredeyse ayırt edilemeyecek kadar büyük benzerlik görülür. Ligorin tavuklarının biraz uçma kabiliyetleri mevcuttur Serbest bırakıldıklarında geceleri ağaçların dallarında tüneyerek geçirmeyi severler. Kümeslerine alışmaları da mümkündür. İnsana yakın değillerdir. Ancak çok yakın ilgiyle insana alışabilirler. Fazlaca aktif, araştırıcı, hareketli hayvanlardır. Kırsal kesimde yetiştirenler eğer serbest bırakarak yetiştirilirlerse ataları orman tavukları gibi çevreyi dolaşıp yiyecek ararlar sahiplerine yük olmazlar. Akşamları erken saatte kümeslerine dönerler.Kuluçka eğilimleriBunlarda gurk olma kuluçkaya yatma eğilimleri hiç yoktur dense de serbest yetiştirilen ligorin tavuklarının yumurtalarını kendi seçtiği gizli bir yerde biriktirip kuluçkaya yattığı sık görülen bir şeydir. Asla gurk olmama problemi özgürlüğü kısıtlanan bireylerde görülür. Tavuklar genelde kapalı alanlarda yetiştirildiği için ve yumurtalarını istedikleri yerde değil bütün tavukların ortak kullandıkları follukta yaptıkları için ligorinler gurk olamamaktadır. Bu da onların pek çok tavuk cinsinün aksine tam evcilleşememelerinin bir göstergesidir.

tavuk3 300x133 Yumurta Tavuğunun Özellikleri

Yumurta Tavuğu Satış

Yumurta Tavuğu Nedir?

Ligorinler tavuk türlerinin en iyi bilinenlerinden biridir. Bütün dünyada beyaz yumurta hâsılatının büyük çoğunluğunu ligorin tavukları verir. Tür İtalya’da türetilmiştir fakat renk çeşitlilikleri İngiltere, Amerika ve Danimarka’da geliştirilmiştir. Beyaz, boz, gümüş, kızıl, benekli, ince benekli (karyağdılı), karışık renkli ve kahverengi renklerde cinsleri mevcuttur Kahverengileri başlıca açık ve koyu olarak ikiye ayrılır. Bantam (cüce) ligorinler de türetilmiştir. Amerika’ya deniz yolu ile ilk ihraç edildikleri İtalya’daki Ligurian denizi kıyısındaki Livorno liman şehrine İngilizcede Leghorn denir. Amerika’da ligorinlere ilkin “İtalyan tavukları” dendiği halde, zamanla “Leghorn” denir olmuş. Biz ise dilimize uyumlu hale getirip “Ligorin” demişiz. Köken Ligorin cinsinün ilk ortaya çıkış yeri İtalya olarak bilinmektedir İpekyolu ticaretleri ile Güneydoğu Asya kökenli pek çok tavuk türlerinin Avrupa ülkelerine getirilmelerinden dolayı, Ligorinlerin ataları arasında kırmızı orman tavuğu Gallus Gallus ve başka bir tür orman tavuğu Gallus Bankiva’ların olduğunu belirtiliyor. Bu da yetersiz bir bilgi çünkü istisnasız bütün tavukların atası zaten Gallus Gallus orman tavuğu türlerinden “Gallus Gallus Gallus”tur. Ticari tarihçesi Ligorinlerin ABD’ye götürülmesiyle bütün dünyaya yumurta endüstrisi amacıyla yayılma süreçleri başlıyor. 1800’lü yılların ilk yarısında İtalya’dan New York’a göcinsilmüş, harika yumurtlayıcılar olarak kısa sürede ün kazanmışlar. Amerikalılar ligorinleri Minorkalarla çiftleştirerek cüsselerini büyütmeye çalışmış. 1870’te ilk ligorinler İngiltere’ye getirilmiş. Orijinal renk beyazdır. Bunu 1872’de kahverengi takip etmiş. İngiltere, Hollanda, Belçika ve Danimarka’da değişik renkleri türetilmiştir. Beyaz cinsi çok iyi yumurtlayıcılar olmaları, farklı şartlara uyum sağlayarak verimliliklerini korumalarıyla nam saldı. Öyle ki ticari hibritlerin üretilmesinde de kullanılmışlardır. Dünya genelinde tavuklar et, yumurta ve güzel görünümleri olarak üç amaçla yetiştirilir. Eskiden yaygın olarak dövüş horozu merakı da vardı ‘şimdi artık horoz dövüşleri sadece gelişmemiş ülkelerde kalmıştır’ böylece dört amaç oluyor . Önceki asırlarda bu dört amaçla ipekyolu ticaretleri ile Anadolu ve Avrupa ülkelerinde tavuk türleri yayılmış, dövüşçülük merakı etkisi ile de Hint ve çeşitli orman tavukları da anavatanlarından batı ülkelerine bolca getirilmiştir. Zamanla o tavuklardan pekçok tavuk cinsi oluşturulmuştur. Ligorinler de bu melezleşmelerin ve değişimlerin bir ürünüdür.

tavuk1 300x151 Yumurta Tavuğu Nedir?

Yumurta Tavuğu